Wpis Sprzedaż samochodów używanych – czy to się jeszcze opłaca? pochodzi z bloga biznesopedia.pl.
Jest to jeden z wpisów do publikacji którego zbieram się praktycznie od początku istnienia tego bloga. Temat jest mi bardzo bliski – tak, zajmuję się sprzedażą używanych samochodów. Jednak zawsze był i jest dla mnie to tylko i wyłącznie sposób na dodatkowy zarobek. Nie sprzedaję zbyt wielu aut – jest to zaledwie kilka sztuk rocznie, nie zbijam na tym nie wiadomo jakich kokosów. Jednak nie raz, nie dwa, handel autami pomógł nam przetrwać gorszy okres lub zarobić na dodatkową przyjemność. Zebrałam więc garść porad, które przydadzą się osobom, które chciałyby rozpocząć działalność w tym zakresie.
Dzisiejszy wpis jest częścią pierwszą i zawiera porady praktyczne. W niedługim czasie zamieszczę jeszcze drugą część pt. „Sprzedaż samochodów używanych – jak robić to legalnie”
Gdzie szukać samochodów do dalszej odsprzedaży?
Wiadomo, że skoro chcemy zarobić na sprzedaży samochodu, to musimy go najpierw tanio kupić. Nie jest to proste w czasach, gdy ogłoszenia w Internecie pełne są odpicowanych „perełek” i prawdziwych „okazji”. Najlepiej znaleźć osobę, która nie ma czasu zająć się przygotowaniem auta do sprzedaży – wyczyszczenie, czasem naprawienie, przygotowanie zdjęć i ogłoszeń zajmuje sporo czasu, a nie wszyscy go mają i czasem chcą się szybko (ale liczą się z tym, że tanio) pozbyć swojego auta. Najlepiej szukać:
- w lokalnej prasie (ogłoszenia drukowane są pełne okazji),
- na aukcjach internetowych (sama kilkakrotnie wylicytowałam samochody za grosze na ebay.de ),
- rozglądając się wokół siebie – może akurat ktoś znajomy czy na przykład sąsiad chce szybko sprzedać auto,
- na licytacjach komorniczych (o których pisałam wcześniej tutaj),
- wystawiając własne ogłoszenia o chęci zakupu samochodów,
- szukając ogłoszeń samochodów uszkodzonych, które następnie zlecimy do naprawy (ale uwaga – tutaj trzeba się bardzo dobrze znać, łatwo bowiem można władować się w bardzo kosztowną i nieopłacalną naprawę),
- rozglądając się podczas wyjazdów zagranicznych (sama nie raz wróciłam z wakacji z samochodem, o czym pisałam kiedyś w komentarzu na blogu Jak Oszczędzać Pieniądze przy okazji podcastu „Tanie zwiedzanie świata” i wiem, że pomysł się spodobał :))
Gdzie sprzedawać?
Gdy już mamy nasze auto, trzeba je przyszykować, przygotować ogłoszenie i spróbować sprzedać. Gdzie?
- na platformach sprzedaży (otomoto.pl, olx.pl – uwaga, od niedawna pobierana jest opłata za wystawienie samochodu o wartości powyżej 5.000zł, allegro.pl, gumtree.pl)
- na serwisach ogłoszeń lokalnych (każde większe miasto ma swój serwis)
- oklejając auto ogłoszeniem z ceną i numerem telefonu (szczególnie jeśli danym samochodem często jeździmy)
Czy jest to opłacalne?
Jest to trudne pytanie i chyba w głównej mierze zależy od naszych predyspozycji. Jeśli mamy żyłkę do handlu, to może być to całkiem dobry interes. Trzeba wziąć jednak po uwagę fakt, że rynek jest dość mocno nasycony i trzeba mieć dobry pomysł na siebie. Skłamałabym, gdybym napisała, że jest to przyjemny biznes na którym można dorobić się wielkiego majątku. Sama kilkakrotnie miałam auta trudne w sprzedaży, które miesiącami czekały na klienta lub które sprzedałam wręcz ze stratą. Moim zdaniem należy przede wszystkim podchodzić do sprawy uczciwie (nie wciskać bubli i kitów) oraz nastawić się jak do każdej inwestycji (czyli założyć, że zainwestowane pieniądze mogą przepaść). Dodam jeszcze z własnego doświadczenia, że jest to biznes sezonowy (najlepszy okres na sprzedaż samochodów to kwiecień – wrzesień), odpowiedzialny (trzeba brać pod uwagę ewentualne roszczenia klientów) i szczególnie na początku może zajmować sporo czasu (wyszukiwanie okazji, przygotowywanie auta, ogłoszeń, rozmowy z potencjalnymi kupcami, itp.). A Ty – jak uważasz – da się zarobić na handlu samochodami używanymi?
Ps. Jeśli podoba się Tobie ten wpis i chcesz mnie na bieżąco obserwować, to polub mój profil na facebooku – obecnie nie mogę w to uwierzyć, ale mam już ponad 100 fanów
Share
Share
Wpis Sprzedaż samochodów używanych – czy to się jeszcze opłaca? pochodzi z bloga biznesopedia.pl.