Wpis Jak leganie zarabiać na handlu samochodami używanymi? pochodzi z bloga biznesopedia.pl.
Tak wiem, znów przez jakiś czas mnie nie było. Jest coś takiego, że naprawdę bardzo staram się pisać regularnie, przez jakiś czas nawet mi to wychodzi, ale nagle pojawia się milin ważniejszych spraw – a to dziecko, choroba, firma a ostatnio nawet drugi blog (i to taki, który zarabia – ale o tym innym razem). I nagle okazuje się, że od ostatniego wpisu minęły trzy miesiące. Ale mam też coś na moje usprawiedliwienie – problemy z serwerem i atakami na moją stronę.
Problem został już zażegnany, ale przez jakiś czas nie miałam dostępu do maila. Okazało się, że dostałam kilkanaście maili od czytelników. I wiecie co – wszystkie dotyczyły jednego tematu – handlu samochodami używanymi.
Wiem, że spodobał się Wam temat, o którym pisałam wcześniej tutaj: Jak zarabiać na sprzedaży samochodów używanych i Sprzedaż samochodów używanych – czy to się jeszcze opłaca? Jednak jak się okazuje nie wyczerpałam tematu – dostaję masę pytań, między innymi o:
- Jak sprzedawać samochody legalnie?
- Czy można handlować samochodami bez firmy?
- Kiedy trzeba zarejestrować działalność gospodarczą?
- Jak wyglądają kwestie podatkowe?
Postaram się wyjaśnić.
1. Handel samochodami jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej
I od razu szybkie wyjaśnienie – jeśli jesteś osobą fizyczną i nie prowadzisz działalności gospodarczej to niestety, nie ma mowy o handlu. Owszem, możesz kupić samochód i sprzedać go z zyskiem – polskie prawo przewiduje taką opcję. Jeśli zrobisz to szybciej niż przed upływem pół roku od dnia nabycia auta to odprowadzasz podatek dochodowy.
Jak się odprowadza taki podatek? To proste – składając coroczne zeznanie podatkowe PIT wpisujemy w pozycji dochody i straty z innych źródeł odpowiednio kwotę, za którą nabyliśmy pojazd oraz kwotę, za którą go sprzedaliśmy. Od różnicy musimy zapłacić podatek. Warto jednak w danym roku upewnić się u księgowego, czy nadal obowiązują takie same zasady podatkowe.
Bez względu na podatek dochodowy płacimy też PCC – czyli podatek od czynności cywilno-prawnej, gdy kupujemy samochód od osoby fizycznej.
Jeśli kupiliśmy samochód i sprzedaliśmy go (nawet z zyskiem) po upływie pół roku to nie płacimy podatku dochodowego.
Jeśli więc Twój „handel samochodami” ogranicza się do jednego przypadku to nie musisz zakładać firmy.
Ile musisz sprzedawać samochodów, żeby założyć działalność gospodarczą?
Niestety, ale nigdzie nie znajdziesz konkretnej odpowiedzi na to pytanie (chyba, że znajdziesz, to wtedy koniecznie daj znać!). Jednakże zgodnie z definicją działalności gospodarczej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Chodzi konkretnie o hasło sposób zorganizowany i ciągły.
Jeżeli Twoja sprzedaż jest zorganizowana i ciągła – musisz założyć działalność gospodarczą.
Jeżeli Twoja sprzedaż jest zorganizowana i ciągła – musisz założyć działalność gospodarczą.
Jeżeli Urząd Skarbowy uzna, że Twoja sprzedaż jest zorganizowana i ciągła – musisz założyć działalność gospodarczą.
Jeżeli sam uważasz, że Twoja sprzedaż jest zorganizowana i ciągła – musisz założyć działalność gospodarczą.
Jeżeli planujesz sprzedawać więcej samochodów – musisz założyć działalność gospodarczą.
Szczerze mówiąc chyba bałabym się sprzedać z zyskiem więcej niż jeden samochód w ciągu roku. Ale ja jestem tchórzem i zawsze grzecznie płacę podatki
Mało tego – nawet jeżeli w ciągu roku sprzedasz samochód z zyskiem i planujesz zrobić to ponownie w przyszłym roku, to też powinieneś założyć działalność gospodarczą (bo to już jest sposób ciągły).
Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeśli planujesz sprzedać z zyskiem tylko jeden samochód – choćby tylko po to, żeby zobaczyć na próbę, czy coś na tym zarobisz – to nie musisz zakładać działalności gospodarczej.
2. Handel samochodami – działalność gospodarcza
No dobrze, załóżmy, że chcesz się zająć handlem samochodami na poważnie i postanowiłeś założyć działalność gospodarczą. Jak się do tego zabrać?
Sprzedaż samochodów używanych.
Rejestrujesz (lub dopisujesz do istniejącej już działalności) kod PKD – 45.11.Z – Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. Jeśli planujesz też sprzedawać motocykle, to dopisz od razu PKD 45.40.Z – sprzedaż hurtowa i detaliczna motocykli, ich naprawa i konserwacja oraz sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do nich. Jeśli planujesz jeszcze sprzedaż pojazdów ciężarowych czy przyczep kempingowych to przyda się PKD 45.19.Z sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
Tak w skrócie. Prowadząc działalność gospodarczą możesz prowadzić sprzedaż samochodów osobowych kupując je wcześniej na własną firmę lub świadcząc usługę komisu.
W pierwszej sytuacji wygląda to w ten sposób, że kupujesz pojazd, a następnie odsprzedajesz z zyskiem wystawiając fakturę lub rachunek. Podatek VAT (jeśli jesteś vatowcem) oraz dochodowy płacisz od marży (czyli od różnicy w cenie sprzedaży i zakupu powiększonego o ewentualne inne udokumentowane koszty). Musisz też pamiętać o podatku od czynności cywilno-prawnych, jeśli samochód nabyłeś od osoby fizycznej. Nie rejestrujesz samochodu na siebie, a kupującemu odsprzedajesz z kompletem dokumentów.
Minusy? Kupujący otrzymuje dokument zakupu, widzi więc za ile zakupiłeś pojazd – czyli wie, ile na nim zarobiłeś.
Handel samochodami – komis
Tutaj zastosowanie ma przepis o umowie komisu. Brzmi on tak: „Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.„
Wygląda to tak, że przyjmujesz samochód na podstawie umowy komisu, ustalasz w niej swoją prowizję i sprzedajesz. Samochód nie jest Twoją własnością – a zlecającego i może on w każdej chwili zrezygnować z Twoich usług. Z doświadczenia jednak wiem, że w taki sposób działa coraz mniej sprzedawców – zbywający auta zazwyczaj wybierają opcję „sprzedaż za gotówkę” niż czekanie aż komis sprzeda w ich imieniu auto.
Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić kwestie związane z handlem samochodami. Pamiętaj jednak, że tekst pisałam na podstawie własnych doświadczeń – nie jestem ani księgową, ani prawnikiem. Dlatego też nie odpowiadam, jeśli powyższe informacje wprowadzą Ciebie w błąd. Jeśli masz bardziej szczegółowe pytania, to lepiej poradzić się specjalisty.
Jeśli jednak podoba Ci się ten artykuł i był on dla Ciebie pomocny, to zostaw komentarz lub kliknij „Lubię to”. Dziękuję
Wpis Jak leganie zarabiać na handlu samochodami używanymi? pochodzi z bloga biznesopedia.pl.